VAL News

VRTA Award Nominations

Posted in: Newsletters

Hi everyone,

Well, here they are, the nominations for the 2017/18 season VRTA Awards.

The voted awards were judged from the nominations below by the VRTA Committee, as well as by a small panel from the VAL handicappers and stewards, in order to avoid any perceived bias, and to maintain the transparency and integrity of the awards.

Voted Awards Nominations. (In alphabetical order)

Male Performance of the Year

* Jacob Despard - St Albans 120 - 12.41 - 3.75mtrs

* Jacob Despard - Euroa 70 - 7.56 - 1.75

* Jacob Despard - Stawell Gift - 12.11 - 4.25mtres

* Matthew Rizzo - Northcote 70 - 7.82 - 1mtr

* Michael Romanin - Maryborough Gift. 12.36 - 3mtrs

 

Female Performance of the Year

* Maddie Coates - Rye Gift - 12.19 - 15mtrs

* Holly Dobbyn - Rye Women's Gift - 14.08 - 3.75

* Holly Dobbyn - Parkdale 300 Women's Masters - 34.97 -31mtrs

* Kendra Hubbard - Northcote Women’s 300 - 40.38 - 6mtrs

* Elizabeth Rauch - Castlemaine Women's 400 - 54.84 - 18mtrs

 

Master’s Performance of the Year

* Brendan Boyle - Stawell 300 - 34.93 - 40mtrs

* Cam Dunbar - Wangaratta 120 Masters - 13.40 - 2.25mtrs.

* Ricky Dunbar - Ballarat Masters 300 - 35.36 - 79mtrs

* Doug Greenough - Bendigo Masters series win. 

* Leigh Phelan - Stawell 200 - 20.82 - 16mtrs 

* Paul Tancredi - Doncaster 300 Masters - 35.64 - 2mtrs

 

Junior Performance of the Year

* Hamish Adams - 2nd Stawell Gift - 12.20 - 9.5mtrs

* Aiden Green - Stawell 70 - 7.40 - 7mtrs

* Luke Mitchell - Ballarat Gift - 12.41 - 11mtrs

* Paddy Turner - Bendigo 400 Opal - 47.05 - 27mtrs

* Nilesh Vaheesan - Castlemaine 70 Open - 7.65 - 4mtrs

 

Athlete of the Year

* Mitchell Cashion

* Maddie Coates

* Jacob Despard 

* Stephanie Jinks 

* Jacob Nolan

* Matthew Rizzo

 

Trainer of the Year

* Martine Beer

* Nick Fiedler

* John Hilditch

* Mark Hipworth 

* Todd Ireland

* Terry McGarrity

* Scott Rowsell 

 

Emerging Talent (Novice at the start of the season)

* Josh Furman

* Aiden Green

* Alexia Loizou

* Olivia Russo

* Nilesh Vaheesan

 

Meeting of the Year

* Ballarat 

* Castlemaine

* Keilor

* Parkdale

* Rye

* Stawell 

* Terang

 

Points Awards Top 5's. (In alphabetical order)

Under 18 Athlete of the Year.

Kate Blennerhasset

Deni O'Connor

Christian Sapardanis

Elise Sapardanis

Nilesh Vaheesan

 

Under 20 Athlete of the Year

Nicholas Antonino

Jack Beer

Kate Blennerhasset

Declan Gould

Christian Sapardanis

 

Masters Athlete of the Year.

Noddy Angelakos

Martine Beer

Anna Pasquali

Sean Quilty

Richard Wearmouth

 

Sprinter of the Year.

Hamish Adams

Jacob Despard

Mason Keast

Rupert Lugo

Luke Mitchell

 

Female Athlete of the Year.

Pamela Austin    

Martine Beer    

Stephanie Jinks

Megan Mcmahon    

Jody Richards

 

Middle Distance Athlete of the Year.

Martine Beer    

Lonain Burnett

Jacob Nolan

JACOB REED    

Shane Woodrow

 

Distance Athlete of the Year.

Troy Atkins

Nathan Burfitt

Mitch Cashion

Stefan Catalano

Jacob Nolan

 

We will also be presenting the Service Award, and the VAL Presidents Award.

We hope you can all join us on the night. Please purchase your tickets as soon as possible, for catering numbers!

 

Good luck to all of your nominees!